Business for Breakfast

Měníme atmosféru podnikání v České republice k lepšímu

Už jste byli na prohlídce života? A proč ještě ne?

O konci života by se mělo víc mluvit, ukázal loňský průzkum veřejného mínění agentury STEM/MARK a neziskové organizace Centra paliativní péče, jehož zástupce navštívil jako host jednu z našich listopadových snídaní klubu BforB Absolutum v Praze.

82 % respondentů v průzkumu uvedlo, že se dnes o konci života nemluví dostatečně. „Češi tak málo mluví o smrti, až jim to komplikuje život,“ řekl na snídani v klubu Absolutum Honza Dolínek vedoucí osvětového programu a kampaně Preventivní prohlídka života. 75 % lidí míní, že mezi blízkými mluvit o konci života začneme až když už je příliš pozdě. 60 % dotázaných je přesvědčeno, že kdyby si lidé více uvědomovali svou smrtelnost, pomohlo by jim to lépe žít už teď. Odborníci na paliativní péči závěry průzkumu potvrzují.

„Ještě chvíli a pak si dám věci dohromady,“ říkáme si. Často důležité nebo i kratochvílné věci odkládáme na později. Život ani smrt, ale nečeká. Bohužel se nedá spolehnout na obecný předpoklad, že umírají především staří lidé, protože ruku na srdce, většina z nás, když se zamyslí zjistí, že „už se kácí i v našem lese“. V mnoha ohledech český průzkum potvrdil dlouholeté poznatky z praxe. Zkušenost lidí s umíráním je velmi důležitým faktorem, který formuje naše životní hodnoty. Jde o téma, které je pro mnohé složité otevřít a se svými blízkými jej řeší příliš pozdě. Tím spíš, že k tomu často nedostanou impuls ani od svého lékaře. Zajímavý fakt zjistili před deseti roky analytici ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR:

A) Lidé si myslí, že kdyby umírali, lékař by jim to řekl.

B) Lékaři si myslí, že kdyby lidé chtěli vědět špatné zprávy o svém zdravotním stavu, zeptali by se.

 

Kdo je připraven nebývá překvapen

Dobře, ale co s tím tedy mám nebo mohu dělat, ptá se laskavý čtenář. Klíčovým pomocníkem a pro někoho i řešením je komunikace. Mluvte o životě i smrti sami se sebou a samozřejmě i se svými nejbližšími. „Často pomáhá, když si uvědomíte nebo jen pootočíte definici konce života tak, že smrt není jeho konec, ale součást. Biologicky už jen tím, že se narodíme, začínáme umírat. Inu, co s tím? Žít život nejlépe, jak umíte. Podle toho, co je pro vás důležité, ať jednou není čeho litovat,“ uzavřel své vyprávění na klubu Honza Dolínek.

Pokud vás téma zaujalo, můžete i vy kdykoliv přijmout pozvání na prohlídku života. Nemějte obavu nečeká vás žádné speciální lékařské vyšetření, na které se musíte složitě objednávat. Kdykoliv budete mít zájem a čas, můžete se na chvíli zastavit a navštívit stránku www.prohlidkazivota.cz a odpovědět především sami sobě na několik otázek. Výsledek si vyhodnotíte sami a je jen na vás, jak s ním naložíte. Zda budete spokojeně pokračovat v předešlém životě, nebo v tom budoucím něco změníte. Žádná odpověď není špatná. A jestli na sebe na stránce prohlídky zanecháte kontakt, znovu vás pozveme na prohlídku za 6 měsíců, protože stejně jako každou dobrou prevenci i prohlídku života je dobré pravidelně opakovat.

Ze zpětné vazby od lidí, kteří již mají prohlídku za sebou vyplývá, že je otázky dobře navedly k zamyšlení nad jejich životem. Navíc v tomto případě, narozdíl od vyšetření zubů nebo znamének, má už samotná prohlídka potenciál udělat váš příští den lepším.

Pro ty z vás, kteří by téma smrtelnosti rádi otevřeli i doma mezi svými blízkými máme ještě tip na jednopoložkový e-shop Centra paliativní péče. Zakoupit a zahrát si můžete společenskou karetní hru www.reknimi.cz, která vám pomůže začít rozhovor o důležitých i když nelehkých tématech a současně vám nabídne mnoho možností k prohloubení vztahů s partnerem, dětmi, rodiči nebo prarodiči. Jak už víte, nemluví se dnes o konci dostatečně. Můžete to změnit. Stačí začít. Hodně štěstí.

E-book zdarma

Jak získat
klienty networkingem

Získejte zdarma