E-book zdarma
Jak získat
klienty networkingem
Tento článek zpracoval pro klubovou přednášku na BforB Academy JUDr. Pavel Zuska z pražského klubu BforB Křišťál. Shrnuli jsme pro vás základní informace z prezentace, abyste si mohli udělat reálný obrázek, s čím je třeba počítat a na co si dát pozor v rámci problematiky švarcsystému. A samozřejmě, pokud náš souhrn ve vás vyvolá otázky, není nikdo lepší, než pan Zuska, na koho se obrátit.
► Nelegální zaměstnávání formou zastření faktického pracovněprávního vztahu jinou smlouvou
► Nelegální práce (§ 5 písm. e) zákona o zaměstnanosti): práce, která má znaky závislé práce podle § 2 odst. 1 zákoníku práce a je konána fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah (HPP, DPP, DPČ)
► Pozor – od 1.1.2024 byla definice nelegální práce upravena
► Předchozí znění (do 31.12.2023): „výkon závislé práce fyzickou osobou mimo pracovněprávní vztah“ – účelem novely bylo vyloučení soustavnosti jako znaku závislé práce
► Definice: § 2 odst. 1 zákoníku práce: „Závislou prací je práce, která je vykonávána ve vztahu nadřízenosti zaměstnavatele a podřízenosti zaměstnance, jménem zaměstnavatele, podle pokynů zaměstnavatele a zaměstnanec ji pro zaměstnavatele vykonává osobně.“
► Aby šlo o závislou práci, všechny znaky musí být splněny současně.
► Podmínky: § 2 odst. 2 zákoníku práce: „Závislá práce musí být vykonávána za mzdu, plat nebo odměnu za práci, na náklady a odpovědnost zaměstnavatele, v pracovní době na pracovišti zaměstnavatele, popřípadě na jiném dohodnutém místě.“
► Nadřízenost zaměstnavatele, podřízenost zaměstnance
► Zaměstnanec je podroben řídicí a organizační pravomoci zaměstnavatele vykonávané jednostranně
► Může vyplývat též ze zařazení zaměstnance na pozici s určitým označením v rámci organizační struktury zaměstnavatele či ze svěření pravomocí typických pro vedoucího zaměstnance
► Důležitým faktorem je osobní či hospodářská závislost
► Výkon práce jménem zaměstnavatele
► Výkon práce podle pokynů zaměstnavatele
► Pokyny vůči nezávislému subjektu by měly směřovat zejména k výsledku jeho činnosti; u závislého subjektu (zaměstnance) mohou směřovat i k postupu a způsobu výkonu činnosti, jaký má dotyčný zvolit
► Osobní výkon práce zaměstnancem
► Zaměstnanec není oprávněn vykonávat práci prostřednictvím subdodavatele ani výpomoci
► Mezi pomocné znaky závislé práce patří také skutečnost, že zaměstnanec podléhá kontrole zaměstnavatele, k výkonu práce používá prostředky poskytnuté zaměstnavatelem, neodpovídá za výsledek práce a je trvale vázán k jednomu zaměstnavateli (např. rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 23.5.2019, sp. zn. 21 Cdo 342/2019).
► Odměna sice nepředstavuje samostatný definiční znak závislé, resp. nelegální práce, avšak pokud jedna osoba poskytne nebo přislíbí druhé za její činnost odměnu, jde o významnou skutečnost pro posouzení, zda mezi existuje vztah nadřízenosti a podřízenosti vyplývající z hospodářské závislosti zaměstnance nimi na zaměstnavateli (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 13.2.2014, sp. zn. 6 Ads 46/2013).
► Při kontrole zjištěn výkon práce fyzické osoby (OSVČ) – práce vykonávána po dobu 9 let, denně v rozsahu 10 hodin, pracovní nářadí majetkem „zaměstnavatele“, OSVČ byl na místo práce dopravován „zaměstnavatelem“ hromadně, OSVČ nepracoval pro nikoho jiného, OSVČ neodpovídal za výsledek své činnosti
► Podkladem pro rozhodnutí byla kontrola provedená u žalobce inspektorátem dne 29․8.2013 na pracovišti „Nástavba Domu zdraví“ v Havířově. Tam byl zastižen L. M., který brousil podlahu objektu a uvedl, že pracuje pro pana O. na základě objednávky zednických a stavebních prací ze dne 2.3.2013. Dále uvedl, že pro něho pracuje pravidelně, má stanovenou pracovní dobu od 7.00 do 17.00 hod., rozbrušovačku má od pana O. Do práce jezdí denně s dalšími živnostníky ze Slovenska služebním autem pana O., sjednanou odměnu 140 Kč za hodinu měsíčně fakturuje a peníze dostává na konci měsíce v hotovosti.
► Nejvyšší správní soud: některé znaky závislé práce prokázány nebyly, inspekce práce se nezabývala tím, zda nebyly naplněny znaky smlouvy o dílo (rozsudek ze dne 30.8.2018, sp. zn. 2 Ads 25/2018).
► Činnost profesionálního sportovce zpravidla nebude závislou prací (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 29.11.2019, sp. zn. 2 Afs 16/2011).
► Činnost obchodního zástupce může být vykonávána jako činnost nezávislá (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 28.8.2013, sp. zn. 6 Afs 85/2014).
► Úklidové práce v restauračním zařízení – zpravidla závislá práce, ledaže by šlo o krátkodobé nárazové práce převyšující kapacitní možnosti jeho zaměstnanců, případně pokud by šlo o krátkodobé speciální úklidové úkony vyžadující vyšší odbornost a složité technické vybavení (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 11.11.2003, sp. zn. 5 A 176/2000).
► Práce na pile v dřevařské výrobě – zpravidla závislá práce (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 14.11.2007, sp. zn. 3 Ads 32/2007)
► Činnost operátorek v erotických live chatech nemusí být závislou prací (rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 31.3.2016, sp. zn. 2 Afs 265/2015)
► Pozor na kontrolu výkonu práce – OSVČ má fungovat nezávisle
► Pozor na instituty pracovního práva (dovolená, evidence pracovní doby, hlášení nemoci, firemní benefity…)
► Pozor na využívání firemního majetku
► Neomezovat činnost OSVČ pro jiné odběratele
► Pozor na výkon téže práce OSVČ a osobami v pracovním poměru
► Být připraven na kontrolu
Zaměstnavatelé:
► Pokuta až 5 milionů Kč (fyzická osoba) nebo 50.000,- Kč až 10 milionů Kč (právnická osoba)
► Zákaz činnosti až na 2 roky
► Doměření daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti, odvodů na sociální a zdravotní pojištění
► Trestní stíhání pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby
Zaměstnanci: pokuta až 100.000,- Kč
► Kontrolní činnosti bylo v roce 2023 zjištěno umožnění výkonu nelegální práce formou švarcsystému v 296 případech, což je oproti předcházejícímu roku nárůst o 75 případů. Nejčastěji se jednalo o švarcsystém občanů ČR, konkrétně 203 případů. Dále bylo odhaleno 75 případů švarcsystému cizinců a v 18 případech šlo o švarcsystém občanů EU.
JUDr. Pavel Zuska
advokát společnosti OTIDEA LEGAL s.r.o.
e-mail: pavel.zuska@otidea.cz
telefon: 603 877 982
Jak získat
klienty networkingem